Rozhodli jste se že budete pěstovat ale tápete v nabídce substrátů? Pak jste na správném místě.

Pro pěstování je využitelných více forem substrátů, od přírodních jako jsou mixy rašeliny, kokosové substráty případně různé kombinace kokosu a rašeliny.

Dále se používají inertní substráty typu Mapito, Grodan a hydroton nebo dokonce jen stará dobrá H2O, ale o těch někdy jindy.

Většina začátečníků rádo sáhne po jistotě ve formě rašelinových substrátů. Ty můžeme dále dělit na substráty předhnojené (většinou pojmenované jako Allmix, special mix apod.) a nepředhnojené (zpravidla pojmenované Light mix).

Nepředhnojené substráty jsou ideální pro lidi kteří již ví jak a čím rostlinky přihnojovat případně pro výsadbu mladých rostlin. Doporučujeme například Gold Label Light Mix který je kvalitní lehký mix s vysokým obsahem bílé rašeliny, navíc doplněný perlitem pro provzdušnění.

Předhnojené substráty jsou perfektní jak pro začátečníky tak pro pokročilé a jejich hlavní výhoda spočívá v obsahu živin. Například takový Guanokalong Complete Mix obsahuje opravdu širokou paletu přírodních živin- netopýří trus, červí humus či lávovou zeminu která je bohatá na minerály, díky tomu máte zajištěnou výživu na zhruba 4 týdny (záleží na druhu rostlin) a navzdory solidnímu prohnojení nehrozí spálení rostlin.

Kokosové substráty jsou též vynikající alternativa, jen mají svá specifika. Vyrábí se z drcených kokosových slupek které jsou následně ošetřeny aby byli pH neutrální. Valná většina kokosových substrátů neobsahuje žádné živiny ale často se můžete setkat s kokosem který je "naočkován" podhoubím či prospěšnými plísněmi (endomykorhiza či trichoderma). V naší nabídce naleznete vícero kokosů, osobně bych vypíchl Gold Label Coco který nabízí perfektní kvalitu za příjemnou cenu nebo velmi prakticky zabalený lisovaný kokos Ugro který je zároveň i ošetřen trichodermou. Při použití substrátu s majoritním podílem kokosu vždy používejte hnojiva určená pro kokosové substráty.

 

Hnojiva, ať už v tekuté nebo pevné formě rozdělujeme v základu na organická (přírodního původu např. netopýří trus) a minerální (hnojiva anorganická, většinou ve formě solí).

Organická hnojiva mají výhody i nevýhody ale to platí i o výživě minerální. Složky přírodního původu nejsou přímo vstřebatelné a musí projít procesem kdy rostlina vypouští enzymy které živiny rozkládají a zpřístupňují pro rostlinu. Tento proces je pomalejší a rostlina si doslova vybírá co potřebuje. Výhodou ale je že při rozumném používání organických hnojiv nehrozí spálení rostlin tolik jako u složek minerální.

Z organických hnojiv můžeme doporučit kompletní řadu firmy Guanokalong která kombinuje pevné (netopýří trus) a tekuté složky pro nejvyšší efektivitu.

Minerální hnojiva jsou vyráběna tak aby byli ve formě přímo dostupné pro rostlinu. To znamená že při rozmíchání zálivky a jejím použití je rostlina schopna konzumovat živiny bez výdeje energie (jako u organických hnojiv kdy musí vypouštět enzym). V praxi to znamená že neztrácíte čas a rostlina příjímá živiny rychleji. Má to ale své úskalí, přehnojení je velmi častá chyba začátečníků ale i pokročilých pěstitelů ať už přehnaným dávkováním a nebo podivným systémem zálivky kdy se hnojivo může hromadit v substrátu a dříve či později zahubit kořeny a tím i rostlinu. S minerálními hnojivy vždy používejte EC metr který Vám prozradí jakou salinitu (jednoduše řečeno obsah živin) má Váš roztok.

Pokud hledáte kvalitní minerální hnojiva tak se zaměřte na špičkovou holandskou značku Gold Label. Exceletní poměr cena výkon, extra kvalita a vysoká koncentrace.

Umělé osvětlení je nedílnou součástí pěstování plodin všeho druhu.

Dalo by se ve zkratce říct že světlo rozdělujeme na růstové a květové, kdy každá z daných variant stimuluje rostliny v dané fázy.

Na květ využíváme světlo s chromatickou barvou do 3500 K (Kelvin), na růst pak modré a to od 4000 K do 7000 K. Světlo mezi 7000 K a 10000 K je pak extrémně vhodné na sazeničky ale i jako pomocná síla během dozrávání plodů.

Existují i světla plnospektrální jako je například LEC/CMH, některé LED moduly a nebo LEP (Light-emitting plasma), která lze používat po celý životní cyklus rostlin.

Světlo můžeme produkovat z různých zdrojů například

  • HPS- Vysokotlaká sodíková - vysoký podíl červeného světla = květ
  • MH- Metal halidová - vysoký podíl modrého světla = růst
  • CMH- Metal halid s keramickým jádrem- dvě plnospektrální varianty = růst i květ
  • LED- Světlo emitující diody - zpravidla plnospektrální nebo specializované
  • LEP- Plasmové svítidlo - plnospektrální pro růst i květ